Výpadky ruských služeb a jejich dopady na nás

Válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku už dopadají i na naše zákazníky. V posledních dnech pociťujeme velmi časté výpadky oblíbených ruských služeb v naší síti. Toto může být způsobeno např. nedostupností Internetových linek mezi Evropskými zeměmi a Ruskou federací, ale i řadou dalších jiných okolností, které bohužel nemůžeme ovlivnit. Výpadky lze pozorovat na následujícím grafu:

Graf odezvy k jednomu z ruských serverů
Graf odezvy k jednomu z ruských serverů (čtvrtek 7.4.2022 03:10 – pátek 8.4.2022 09:10)

Na grafu výše si můžeme všimnout souvislé zelené čáry (stav, při kterém je vše v pořádku) přerušenou červeno-fialovými body. Mezi těmito body právě často dochází k výpadku přenosu (tzv. timeout):

Graf výpadků
Graf výpadků (čtvrtek 7.4.2022 od 10:30 do 21:30)

Při přiblížení grafu na konkrétní výpadek lze z metrik během tohoto období vyčíst průměrnou ztrátu packetů 69.45%. Při takovéto ztrátě není prakticky možné přenést jakoukoliv informaci a tudíž dochází k výpadku výše zmíněných služeb.

Graf odezvy ke Googlu
Graf odezvy ke Googlu (čtvrtek 7.4.2022 05:03 – pátek 8.4.2022 11:03)

Pokud porovnáme graf odezvy k ruským serverům např. s grafem odezvy ke službám Google (konkrétně Google DNS), můžeme si všimnout nejem nulové ztráty packetů (0%, 69,45% pokles), ale i výrazně menší odezvy (průměrně 2.8ms, pokles o více než 30ms).

Tyto výpadky jsou pravděpodobně začátkem dlouhodobých problémů s konektivitou k ruským službám a jejich funkčností jako takovou. Již minulý měsíc Rusko avizovalo jejich plán izolovat se od Internetu a zavést vlastní síť Runet. Nutno podotknout, že realizace takové věci je značně složitá. Více o této problematice se lze dozvědět z podcastu Českého rozhlasu s výkonným ředitelem sdružení CZ.NIC Ondřejem Filipem.

Děkujeme za pochopení a trpělivost. Doufáme, že tyto problémy brzy ustanou a vše bude fungovat zas tak jako dříve.


Často kladené otázky

Jak dlouho budou výpadky trvat?

V tuto chvíli bohužel nejsme schopni stanovit jakékoliv termíny. Služby nemusí fungovat až do urovnání vztahů s Ruskou federací.

Mám nárok na kompenzaci?

Jelikož nejsme poskytovatelem těchto služeb, musíte se obrátit na poskytovatele dané služby a požádat o refundaci.

Je možnost využívat jiných služeb místo těch ruských?

Veškeré námi poskytované služby jsou detailně sepsány na našem webu. Více informací v sekcích jednotlivých služeb v menu na vrcholu stránky.